Újdonságok
Tájékoztatás a Szlovák Köztársaság elnökének választásáról
2019.01.29 19:08A Szlovák Köztársaság
elnökének választása
Tájékoztatás a választópolgárok részére
I
A választás időpontja
A Szlovák Köztársaság elnökének választása
2019 03. 16. szombaton 7:00 órától 22:00 óráig tart.
Ha a választás első fordulójában a köztársaságielnök-jelöltek egyike sem szerzi meg a választók érvényes szavazatainak több mint a felét, a választás második fordulója
2019 03. 30. szombaton 7:00 órától 22:00 óráig tart.
II
Választójog
A Szlovák Köztársaság elnökének megválasztására választójoggal rendelkezik a Szlovák Köztársaság minden olyan állampolgára, akinek választójoga van a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsába, azaz minden olyan szlovák állampolgár, aki legkésőbb a választás napján betölti 18. életévét.
Akadályoztatást jelent a választójog gyakorlásában a személyi szabadság korlátozása a közegészség védelme érdekében.
III
Választhatóság joga
A Szlovák Köztársaság elnökévé a Szlovák Köztársaság olyan állampolgára választható, aki a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa képviselőjévé választható, és a választások napján betöltötte a 40. életévét.
Akadályoztatást jelent a választhatóság jogának gyakorlásában
a szabadságvesztés-büntetés töltése,
jogerős ítélet szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt, amennyiben az ítélet nem került törlésre,
a cselekvőképességtől való megfosztottság.
IV
Választói igazolvány
Azon választópolgár, aki állandó lakhellyel rendelkezik a Szlovák Köztársaság területén és a választások napján nem tud az állandó lakhelyén választani abban a választókörzetben, amelynek választói jegyzékében be van jegyezve, kérheti az állandó lakhelye szerinti községet választói igazolvány kiadására. A község a kérelem alapján a választópolgár részére választói igazolványt állít ki, és törli őt a választói névjegyzékből azzal a megjegyzéssel, hogy számára választói igazolvány került kiállításra.
A választói igazolvány feljogosít a választói névjegyzékbe való bejegyzésre bármely választókörzetben.
A község a választópolgár részére csak a köztársaságielnök-választás azon napjára állítja ki a választói igazolványt, amelyet a választópolgár a kérelemben feltüntetett. A választópolgár kérheti az állandó lakhelye szerinti községet választói igazolvány kiállítására a köztársaságielnök-választás mindkét fordulójára egyidejűleg. Ennek a kívánalomnak nyilvánvalónak kell lennie a választópolgár kérelméből.
A választópolgár kérvényezheti a választói igazolvány kiadását
személyesen,
legkésőbb a választások napja előtti munkanapon (vagyis legkésőbb 2019 3. 15.; a választások második fordulójára vonatkozóan legkésőbb 2019 3. 29.) a községi hivatal nyitvatartási óráiban.
A község haladéktalanul kiadja a választói igazolványt.
okirat formájában úgy,
hogy a választói igazolvány kiadása iránti kérelem legkésőbb a választás napját megelőzően 15 munkanappal kézbesítésre kerüljön a községnek (vagyis legkésőbb 2019 2. 25.; a választások második fordulójára vonatkozóan legkésőbb 2019 3. 11.),
elektronikus úton úgy,
hogy a választói igazolvány kiadása iránti kérelem legkésőbb a választás napját megelőzően 15 munkanappal kézbesítésre kerüljön a községnek (vagyis legkésőbb 2019 2. 25.; a választások második fordulójára vonatkozóan legkésőbb 2019 3. 11.). A község erre a célra közzéteszi a honlapján a kérvények kézbesítésére szolgáló elektronikus (e-mail) címet. Ha a községnek nincs honlapja, a kérvények kézbesítésére szolgáló e-mail címet a község hirdetőtábláján teszi közzé.
A kérvénynek tartalmaznia kell a választópolgár alábbi adatait
utónév és családi név,
személyi szám,
állampolgárság,
állandó lakhely címe (település, utca, házszám),
levelezési cím, melyre a község kézbesíti a választói igazolványt (ha eltér az állandó lakhely címétől).
a kérelmező által meghatalmazott személy útján
a választói igazolvány kiadása legkésőbb a választások napja előtti utolsó napon (vagyis legkésőbb 2019 3. 15.; a választások második fordulójára vonatkozóan legkésőbb 2019 03. 29.) kérvényezhető.
A kérvénynek tartalmaznia kell a választópolgár alábbi adatait
utónév és családi név,
személyi szám,
állampolgárság,
állandó lakhely címe (település, utca, házszám).
Amennyiben a választópolgár a kérvényben nem ad meg más levelezési címet, a község a választói igazolványt a választópolgár állandó lakhelye címére küldi, legkésőbb a kérvény kézbesítését követő három munkanapon belül. A község a választói igazolványt a kérvényben megadott címre küldi ajánlott küldeményként „Saját kézbe”.
Ha a választópolgár az írásbeli vagy elektronikus kérelmében feltünteti, hogy a választói igazolványt más személy veszi át, a kérvényben fel kell tüntetnie e személy utónevét, családi nevét és személyi igazolványának számát. A választópolgár aláírását a kérvényen nem kell hitelesíttetni. Ez a személy köteles a választói igazolvány átvételét saját aláírásával igazolni.
Azon választópolgár, akinek a részére választói igazolvány került kiállításra, választhat az állandó lakhelye szerinti szavazóhelyiségben is, azonban csak a választói igazolvánnyal.
A választói igazolvány a választásoknak csak arra a napjára érvényes, amelynek a dátuma fel van tüntetve rajta és csak a személyi igazolvánnyal együtt. |
V
A szavazás módja
A választópolgár a szavazóhelyiségbe érkezve köteles a választókörzeti választási bizottság előtt igazolni személyazonosságát a személyi igazolványa felmutatásával. Ha a választópolgár részére saját kérésére választói igazolvány került kiadásra, a személyi igazolványával együtt felmutatja a választói igazolványt, amelyet a választókörzeti választási bizottság elvesz tőle. Ezután a választóköri választási bizottság bekarikázza a választópolgár sorszámát a választói névjegyzékben és átadja a választópolgárnak a szavazólapot és a község hivatalos bélyegzőjével ellátott üres borítékot.
A Szlovák Köztársaság azon állampolgára, aki legkésőbb a választások napján betöltötte 18. életévét, nincs állandó lakhelye a Szlovák Köztársaság területén, és a választások napján megjelent a választóhelyiségben, személyazonosságát szlovák útlevél felmutatásával igazolja és egyidejűleg a választókörzeti választási bizottságnak felmutat egy becsületbeli nyilatkozatot külföldi állandó lakhelyéről, amelynek a mintáját a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma közzéteszi weboldalán. A választókörzeti választási bizottság az ilyen választópolgárt beírja a választói névjegyzékbe, amit bejegyez a szlovák útlevelébe, és a külföldi állandó lakhelyről szóló becsületbeli nyilatkozatot csatolja a választási névjegyzékhez. Ezután a választóköri választási bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapot és a község hivatalos bélyegzőjével ellátott üres borítékot.
A szavazólap és a boríték átvételét a választópolgár saját kezű aláírásával igazolja a választási névjegyzékben.
Szavazás előtt minden választópolgárnak be kell lépnie a szavazólapok kitöltésére kijelölt elkülönített területre. Annak a választópolgárnak, aki nem lép be erre a területre, a választókörzeti választási bizottság nem teszi lehetővé a szavazást.
A szavazólapok kitöltésére elkülönített területen a választópolgár a szavazólapon bekarikázza annak a jelöltnek a sorszámát, akire a szavazatát kívánja adni. A választópolgár csak egy jelölt sorszámát karikázhatja be. Ha a választópolgár több jelölt sorszámát karikázza be, az ilyen szavazólap érvénytelen. A módosított szavazólapot a választópolgár először a borítékba teszi, azt követően pedig a szavazóurnába.
A választópolgár kérésére a választókörzeti választási bizottság a helytelenül kitöltött szavazólap helyett másikat ad. A helytelenül kitöltött szavazólapot a választópolgár a fel nem használt vagy helytelenül kitöltött szavazólapok elhelyezésére kijelölt urnába helyezi.
Az a választópolgár, aki fogyatékossága miatt vagy azért, mert nem tud olvasni vagy írni, nem tudja önállóan kitölteni a szavazólapot, és ezt a tényt közli a szavazás előtt a választókörzeti választási bizottsággal, jogosult arra, hogy a szavazólapok kitöltésére kijelölt elkülönített területre más, a szavazólapot kitölteni képes személyt vigyen magával, hogy az ő és a törvény utasításai szerint kitöltse a szavazólapot és betegye a borítékba; ez a személy nem lehet a választókörzeti választási bizottság tagja. A szavazólapok kitöltésére kijelölt elkülönített területre való belépésük előtt a választókörzeti választási bizottság tagja mindkét személyt felvilágosítja a szavazás módjáról és a választások előkészítésének és menetének akadályozása bűncselekményi voltáról.
Azon választópolgár helyett, aki fogyatékossága miatt nem tudja egyedül a szavazóurnába helyezni a borítékot, kérésére más személy is elhelyezheti a borítékot a szavazóurnába, de nem a választókörzeti választási bizottság tagja.
Az a választópolgár, aki elsősorban egészségügyi vagy más komoly okokból nem tud megjelenni a szavazóhelyiségben, kérheti a községet, és a választások napján a választókörzeti választási bizottságot, hogy hordozható szavazóurnába szavazhasson, éspedig kizárólag annak a választókörzetnek az illetékességi területén, amely számára a választókörzeti választási bizottságot létrehozták.
A választópolgár köteles a helytelenül kitöltött szavazólapot a fel nem használt vagy helytelenül kitöltött szavazólapok elhelyezésére kijelölt lepecsételt urnába helyezni, különben kihágást követ el, amelyért 33 eurós bírság kerül kiszabásra.
***
További információk a Szlovák Köztársaság elnökének választásáról a
www.minv.sk/?volby-prezidentsr
weboldalon érhetők el.
Info: ocunenince@centrum.sk
Koncertek a kultúrház nagytermében! Rock Night/Flashjet, Hangszedők, Emberöltő
2019.01.10 16:25A Flashjet , Hangszedők és az Emberöltő zenekar közös turnéjának első állomása Lukanénye Község Kultúrház nagytermében.
Jegyek a helyszínen kaphatóak 2€ (600Ft)
Várható kezdés:
20:00 - Emberöltő zenekar
21:15 - Hangszedők
22:30 - Flashjet
Az est italszolgátatója a Csaba Török sport bar, hogy az élő zene közben ne maradj szárazon.
A koncertek után pedig bulizz a legjobb rock és poprock zenékre!
Belépés a Kultúrház hátsó bejáratán.

Hulladékgyűjtés időpontjai 2019
2019.01.10 15:02A HÁZTARTÁSI SZILÁRD HULLADÉK GYŰJTÉSÉNEK HARMONOGRAMJA
2019
LUKANÉNYE KÖZSÉG
Dátum |
Nap |
2019. január 14. |
Hétfő |
2019. február 4. |
Hétfő |
2019. február 25. |
Hétfő |
2019. március 18. |
Hétfő |
2019. április 8. |
Hétfő |
2019. április 29. |
Hétfő |
2019. május 20. |
Hétfő |
2019. június 10. |
Hétfő |
2019. július 1. |
Hétfő |
2019. július 22. |
Hétfő |
2019. augusztus 12. |
Hétfő |
2019. szeptember 2. |
Hétfő |
2019. szeptember 23. |
Hétfő |
2019. október 14. |
Hétfő |
2019. november 4. |
Hétfő |
2019. november 25. |
Hétfő |
2019. december 16. |
Hétfő |
A háztartási hulladék gyűjtése és elhordása háromhetente HÉTFŐI napon valósul meg. Az első gyűjtés 2019. január 14-én lesz.
Papírgyűjtés 2018 December
2018.12.07 16:09Értesítjük lakosságunkat, hogy 2018. december 12-én szerdán délután 15:00-tól 17:30-ig papírgyűjtés lesz községünkben. Az összekötözött öreg papírt (kartonpapíron kívül!) egy sárga színű furgon fogja összegyűjteni. A leadott papírért wc papírt, konyhai törlőkendőt vagy szalvétát lehet kapni.
Meghívó az újjonan megválasztott Lukanényei Képviselőtestület alakuló nyilvános ülésére
2018.12.03 12:15Tisztelettel meghívjuk Önt 2018. december 7-én 17,00 órai kezdettel a községháza nagytermében megszervezendő alakuló képviselő testületi gyűlésre.
A javasolt program:
1. Megnyitó (jelenlegi polgármester)
2. A jegyzőkönyv író és hitelesítők megválasztása
3. A választási eredmények ismertetése és a megbízó levelek átadása az újonan megválasztott
polgármesternek és képviselőknek (a választóbizottság elnöke)
4. Az új polgármester eskületétele, a községi jelvények "inszígniák" átadása, az ülés vezetésének
átvétele az új polgármester által
5. Az új képviselők eskütétele
6. Az új polgármester székfoglaló beszéde
7. Az ülés programjának jóváhagyása
8. A javasló bizottság megválasztása
9. A képviselőtestület összehívására jogosult képviselő megválasztása
10. Az alpolgármester megválasztása
11. Az új polgármester fizetésének jóváhagyása
12. A képviselők javadalmazásának jóváhagyása
13. Vita
14. A határozatok jóváhagyása
15. Zárszó
A 2018-as választások eredményei
2018.11.12 21:42Polgármesteri választás eredménye 2018:
Híves Ladislav 422
Ing. Bielik Miroslav 239
Bendík Vojtech 75
Zaťko Ján 56
Török Attila 16
Képviselők:
Darina Antolikova 445
Gabriel Katyi 362
Terezia Töröková 349
Karol Görög 339
Viktor Šimunek 308
Jozef Gyurkovics 303
Timotej Tomašik 290
Gabriel Vršansky 288
Michal Török 284
További képviselő jelöltek sorrendje:
Jozef Káplár 281
Ján Híveš 254
Robert Nemčok 246
Ladislav Tóth 237
Zoltán Kuzma 225
Mária Boldogová 185
Angelika Tomašiková 177
Ján Nemčok 171
Viktor Bendík 166
Štefan Nozdrovický 162
Ladislav Baška 151
Zoltán Varga 149
Sándor Soós 130
Tibor Očko 128
Alžbeta Čeriová 122
Štefan Škerlec 117
Zsolt Katkó 66
Attila Batta 49
Odpis zápisnice miestnej volebnej komisie o výsledku volieb.pdf (800976)
Önkormányzati választások jelöltjei
2018.10.08 12:51Választások a helyi önkormányzati szervekbe - Tájékoztató
2018.08.28 11:20Választások a helyi önkormányzati szervekbe
Tájékoztatás a választók számára
I
A választások dátuma és ideje A helyi önkormányzati szervekbe való választások 2018 november 10.-én szombaton 7:00-tól 22:00 óráig kerülnek megtartásra
II
Választási jog
A helyi önkormányzati szervekbe való választásokra helység azon lakosai jogosultak, akik a helységben állandó lakhellyel rendelkeznek és legkésőbb a választások napján betöltötték a 18. életévüket.
A választási jogot akadályozza a személyi szabadságnak közegészségügyi okokból való törvény általi korlátozása.
III
A választhatóság joga
A helyi (városi) önkormányzat, a Szlovák köztársaság fővárosában, Pozsonyban (Bratislava) és Kassa (Košice) városban a városrészi önkormányzat képviselőjévé azok a lakosok választhatóak, akik a helységben, ahol jelöltként indulnak, állandó lakhellyel rendelkeznek, és legkésőbb a választás napján betöltötték a 18. életévüket.
A helység, város vagy városrész polgármesterévé a helység olyan lakosa választható, aki a helységben, ahol jelöltként indul, állandó lakhellyel rendelkezik, és legkésőbb a választás napján betöltötte a 25. életévét.
A választhatósági jogot akadályozza, ha a személy
- szabadságvesztés-büntetését tölti,
- szándékos bűncselekmény miatt jogerősen el van ítélve, hacsak az ítélet nem került eltörlésre,
- meg van fosztva jog- és cselekvőképességétől
IV
A szavazás módja
A választó csak az állandó lakhelyét jelentő helységben szavazhat abban
a választókörzetben, amelyben a választók névjegyzékén fel van jegyezve.
A választó a választási helyiségbe való érkezése után köteles igazolni személyazonosságát a körzeti választási bizottságnak személyi igazolványának vagy külföldi polgár esetén tartózkodási engedélyének bemutatásával.
Ezután a körzeti választóbizottság bekarikázza a választó sorszámát a választók névjegyzékén és két szavazólapot ad a választónak - egy szavazólapot a helységi (városi) képviseletbe való választáshoz, egyet pedig a helység (város) polgármesterének választásához, valamint a helység (város) hivatalos kerek pecsétjével ellátott üres borítékot.
A szavazólapok és a boríték átvételét a választó a szavazók névjegyzékén saját kezű aláírásával erősíti meg.
Minden választónak a szavazás előtt be kell mennie a szavazólapok kitöltésére szolgáló fülkébe. Annak a választónak, aki nem megy be a szavazólapok kitöltésére szolgáló fülkébe, a körzeti választási bizottság nem teszi lehetővé a szavazást.
A helyi (városi) képviselőtestület képviselőinek választására szolgáló szavazólapon a választó legfeljebb annyi jelölt sorszámát karikázhatja be, ahány képviselőnek az adott szavazókörzetben megválasztottnak kell lennie.
(A szavazókörzetben megválasztandó képviselők száma fel van tüntetve a szavazólapon.)
A helység (város) polgármesterének megválasztására szolgáló szavazólapon a szavazó csak egyetlen jelölt sorszámát karikázhatja be.
A szavazólapok kitöltésére szolgáló fülkében a szavazó a borítékba helyez egy szavazólapot a helyi (városi) képviselőtestületbe való választásra és egy szavazólapot a helység (város) polgármesterének megválasztására.
A választó kérésére a körzeti választóbizottság a hibásan kitöltött szavazólapokat másikra cseréli. A hibásan kitöltött szavazólapokat a választó a felhasználatlan
és hibásan kitöltött szavazólapok számára kijelölt urnába helyezi.
Az a választó, aki egészségi állapota vagy írásképtelensége miatt nem képes maga kitölteni a szavazólapot, és ezt a szavazás előtt a körzeti választóbizottság tudomására hozza, jogosult arra, hogy a szavazólapok kitöltésére szolgáló fülkébe egy olyan alkalmas személyt vigyen magával, aki az ő utasításainak és a törvénynek megfelelően kitölti és a borítékba helyezi a szavazólapokat. A szavazófülkébe való belépés előtt a körzeti választóbizottság tagja mindkét személyt tájékoztatja a szavazás rendjéről és a választások előkészületei és lefolyása meghiúsítása bűncselekményének büntetőjogi tényállásáról. A körzeti választóbizottság tagjai nem tölthetik ki a választók szavazólapjait.
Az a választó, aki egészségügyi okokból nem képes a borítékot az urnába helyezni, megkérhet másik személyt, aki a jelenlétében az urnába teszi a borítékot,
de ez a személy nem lehet a választóbizottság tagja.
Az a választó, aki a választóhelyiségben komoly, elsősorban egészségügyi okokból nem képes megjelenni, jogosult megkérni a községet és a választás napján a körzeti választóbizottságot a szavazás mozgóurnával történő lefolytatására, de csak annak a választókörzetnek területén, amelyre a körzeti választóbizottság fel lett állítva.
A választó köteles a felhasználatlan vagy hibásan kitöltött szavazólapot
a felhasználatlan vagy hibásan kitöltött szavazólapok számára kijelölt lepecsételt urnába helyezni, máskülönben szabálysértést követ el, amelyért 33 euro összegű bírság megtérítésére lesz kötelezve.
INFO: ocunenince@centrum.sk
Mellékletek:
Oznamenie o urceni poctu poslancov.jpg (278453)
Počet voličov.jpg (151260)
Vytvorenie volebneho okrsku a urcenie volebnej miestnosti.jpg (182163)
Zapisovateľka Okresovej Volebnej komisie.jpg (193411)
Informácie pre nezávislých kandidátov: https://www.minv.sk/?oso18_info3
Zoznam zaregistrovaných kandidátov pre voľby do Obecného zastupiteľstva v Neninciach.pdf (361744)
Zoznam zaregistrovaných kandidátov pre voľby starostu obce Nenince.pdf (156553)
Papírgyűjtés 2018
2018.03.26 14:09Értesítjük lakosságunkat, hogy 2018. március 28-án szerdán délután 15:30-tól 17:30-ig papírgyűjtés lesz községünkben. Az összekötözött öreg papírt (kartonpapíron kívül!) egy sárga színű furgon fogja összegyűjteni. A leadott papírért wc papírt, konyhai törlőkendőt vagy szalvétát lehet kapni.
Testvérvárosi találkozó Ráckeve 2017
2017.11.22 14:54Testvérvárosi találkozó Ráckevén
Egymástól tanulva – az Európai Unió megújítása
Ráckeve (Magyarország, Pest megye) testvérvárosi találkozót szervezett 2017.09.16-2017.09.20 között „Egymástól tanulva – az Európai Unió megújítása” címmel. A projektet az Európai Unió finanszírozta az „Európa a polgárokért” program keretében.
A projektben részt vevő városok: Calden (Németország, 22 fő), Ciumani (Románia, 16 fő), Skorenovac (Szerbia, 16 fő), Ráckeve (Magyarország, 20 fő), Nenince (Szlovákia, 16 fő), Baktalórántháza (Magyarország, 16 fő)
A rendezvény programjai hozzájárultak az európai integráció megerősítéséhez, valamint ösztönözték az eseményre résztvevőket delegáló országok polgárainak fokozottabb szerepvállalását az EU ügyeiben.
Első nap az érkezést egy rövid köszöntő, majd kötetlen ismerkedés követte. A második nap nyitóelőadása az EU jelenlegi helyzetének és jövőbeni feladatainak összefoglalását tartalmazta, amely után műhelybeszélgetéseken tekintették át az EU hosszú távú vízióját, a demokratikusabbá tételének lehetőségeit, és azt, milyen EU-t szeretnének a jövőben. A harmadik nap műhelybeszélgetései az EU ügyeit érintő döntések tekintetében a fiatalok bevonásának, a közösségi média használatának, és a civil részvétel szélesítésének kereteit vizsgálták meg, valamint több olyan projektet ismerhettek meg a jelenlévők, amelyek követendő példák lehetnek. A negyedik nap az összegzésekkel és a sajtónak szánt ismertető elkészítésével telt. A zárónap a résztvevők megegyeztek, hogy mivel a közösen töltött időben számtalan hasznos ismerethez jutottak, folytatni szeretnék az EU jövőjét érintő kérdések megvitatását.
A műhelybeszélgetéseknél minden csoportban minden résztvevő ország és testvérváros delegációjából volt résztvevő. Korban, társadalmi hovatartozásukban is különbözőek, voltak köztük az önkormányzatnál dolgozók és más foglalkozási ágak képviselői.
A kultúrák közötti párbeszéd előmozdítja egymás közös megértését, növeli a toleranciát, egymás tiszteletét és a közös megoldás megtalálását. Így a találkozó a közös európai identitás kialakításának hatékony eszköze volt.